Klawisze Dostępności
Nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
Nabór wniosków będzie prowadzony
od dnia 24 czerwca 2024r. do dnia 28 czerwca 2024r.
W przypadku wniosków KFS składanych w postaci papierowej nabór będzie prowadzony
od dnia 24 czerwca 2024r. od godz. 07:00 do dnia 28 czerwca 2024r. do godz. 14:00
Wnioski należy składać na dzienniku podawczym w siedzibie
PUP w Oświęcimiu lub w Filii urzędu w Kętach
W przypadku wniosków KFS składanych w postaci elektronicznej (z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub za pośrednictwem
platformy ePUAP lub przez praca.gov.pl) nabór będzie prowadzony od dnia 24 czerwca 2024r. od godz. 07:00
do dnia 28 czerwca 2024r. do godz. 14:00
Wnioski złożone przed dniem 24 czerwca br. przed godz. 07:00 oraz
w dniu 28 czerwca br. po godz. 14:00, a także po dniu 28 czerwca br.
nie zostaną przyjęte do realizacji.
Wnioski złożone poza wskazanym terminem nie będą rozpatrywane.
Wniosek złożony w postaci elektronicznej musi posiadać: bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, w przeciwnym razie – wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.
Bez względu na formę złożenia wniosku KFS decyduje data i godzina złożenia wniosku,
tj. data wpływu do Urzędu, nie data stempla pocztowego.
Nabór wniosków będzie powtarzany w sytuacji niewykorzystania środków KFS
pozostających w dyspozycji urzędu.
Pula środków finansowych na 2024 rok w ramach rezerwy
Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 116.485,60 zł.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w urzędzie Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z wymaganymi załącznikami.
Wniosek bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia!
Planowane przez Państwa kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS musi się rozpocząć w bieżącym roku (nie wcześniej jednak niż od dnia 21 sierpnia br.) i w tym roku musi zostać sfinansowane z tych środków!
Informacje:
O dofinansowanie kształcenia ustawicznego może wystąpić każdy pracodawca, posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie oświęcimskim, który wpisuje się w jeden z priorytetów ustalonych w 2024 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:
oraz w jeden z priorytetów Rady Rynku Pracy dla rezerwy KFS:
UWAGA!
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 1 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym w ramach tego priorytetu będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia wiarygodnego dokumentu np. kopii dokumentu zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu nowego systemu oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
Należy pamiętać, że przez "nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie całego rynku.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 2 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego występującego na terenie powiatu oświęcimskiego (zgodnie z barometrem zawodów dla powiatu oświęcimskiego 2024, według którego tut. Urząd będzie prowadził weryfikację wniosków pod kątem spełnienia tego priorytetu). Oznacza to, że kluczowym jest w jakim zawodzie planowane jest kształcenie, a nie w jakim zawodzie osoba kierowana na kształcenie obecnie pracuje.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy w Oświęcimiu, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, zobowiązany jest do wykazania, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy. W takiej sytuacji analizie będzie podlegał barometr zawodów powiatu, na terenie którego pracodawca/pracownicy wykonują pracę.
Zapis przyjęty w ramach priorytetu nr 3 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, iż w/w osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Dostępność do priorytetu nie jest uwarunkowana powodem przerwy w pracy, tj. nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma znaczenia długość przerwy w pracy jak również to, czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy, czy zatrudnienie u nowego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie dot. potencjalnego uczestnika kształcenia, że spełnia warunki dostępu do tego priorytetu bez podawania szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe, np. powody pozostawania bez pracy.
Priorytet adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami tych rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
UWAGA: Warunki – powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej – nie muszą być spełniane łącznie.
Pracodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie dot. potencjalnego uczestnika kształcenia, że spełnia warunki dostępu do tego priorytetu.
Składając wniosek w ramach priorytetu nr 4, dotyczącego wsparcia kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych, pracodawcy zobowiązani są do wykazania w uzasadnieniu, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego kursu, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną do objęcia kształceniem.
Wsparcie w ramach priorytetu nr 5 mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.
O przynależności do branży motoryzacyjnej decydowało będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych
PKD 29.10.C Produkcja autobusów
PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów
PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep
PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych
PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłaczeniem motocykli
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych kursów technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Kształcenie to mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów nisko i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych kursów technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujacych i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
W ramach priorytetu nr 6 ze środków KFS urząd pracy będzie mógł dofinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która
została wskazana do realizacji kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w urzędzie pracy.
W ramach priorytetu nr 7 pracodawcy mogą aplikować o kształcenie zarówno cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiada na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
Z kształcenia w ramach powyższego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że kształcenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
W ramach priorytetu nr 8 może być finansowne kształcenie przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menedżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
W szczególności wspierane powinny być szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia.
Przykładowymi tematami szkoleniowymi (modułami) programów kształcenia z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach mogą być:
1. Zarządzanie finansami:
2.Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
3.Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
4. Doskonalenie umiejętności przywódczych:
Pracodawca w celu spełnienia wymagań niniejszego priorytetu zobowiązany jest do wykazania powiązania zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym kształceniem. Składając wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego kształcenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę planowaną do objęcia kształceniem.
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosku ze środków KFS w ramach priorytetu A rezerwy KFS, wynikającego z decyzji Rady Rynku Pracy są:
Ze środków KFS w ramach tego priorytetu mogą korzystać wszyscy pracownicy w/w podmiotów.
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu B rezerwy KFS pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że kandydat wskazany do kształcenia posiada orzeczenie o niepełnosprawności, tj. pracodawca zobowiązany jest do załączenia do wniosku oświadczenia o posiadaniu takiego orzeczenia.
Priorytet C rezerwy KFS promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023r., poz.164).
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu D rezerwy KFS należy udowodnić, że szczególnym wsparciem mają zostać objęte obszary lub branże wskazane w wizji i misji powiatu oświęcimskiego oraz planie operacyjnym, wynikających ze "Strategii Rozwoju Powiatu Oświęcimskiego na lata 2021-2030". Pracodawcy zobowiązani są do odpowiedniego uzasadnienia, w którym obszarze lub branży mieści się wybrane kształcenie ustawiczne.
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 117), a także z obowiązującymi „Zasadami przyznawania środków na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu”.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniam ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
W celu otrzymania punktów za posiadanie przez realizatora usługi kształcenia certyfikatów jakości oferowanych usług, należy załączyć kserokopię ocenianego dokumentu do wniosku. Brak kserokopii certyfikatu jakości, skutkuje brakiem punktów za jego posiadanie.
Dokumenty do pobrania:
Zasady przyznawania środków z KFS.pdf
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2024r.docx
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2024.pdf
Formularz o pomocy de minimis.xlsx
Formularz informacji o pomocy de minimis.pdf
Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
Nabór wniosków będzie prowadzony
od dnia 5 lutego 2024r. do dnia 9 lutego 2024r.
W przypadku wniosków KFS składanych w postaci papierowej nabór będzie prowadzonyod dnia
5 lutego 2024r. od godz. 07:00 do dnia 9 lutego 2024r. do godz. 14:00
Wnioski należy składać na dzienniku podawczym w siedzibie urzędu
W przypadku wniosków KFS składanych w postaci elektronicznej (z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub
za pośrednictwem platformy ePUAP lub przez praca.gov.pl) nabór będzie prowadzony
od dnia 5 lutego 2024r. od godz. 07:00 do dnia 9 lutego 2024r. do godz. 14:00
Wnioski złożone przed dniem 5 lutego br. przed godz. 07:00 oraz
w dniu 9 lutego br. po godz. 14:00, a także po 9 lutego br.
nie zostaną przyjęte do realizacji.
Wnioski złożone poza wskazanym terminem nie będą rozpatrywane.
Wniosek złożony w postaci elektronicznej musi posiadać: bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych
w przepisach o podpisie elektronicznym albo podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej,
w przeciwnym razie – wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.
Bez względu na formę złożenia wniosku KFS decyduje data i godzina złożenia wniosku,
tj. data wpływu do Urzędu, nie data stempla pocztowego.
Nabór wniosków będzie powtarzany w sytuacji niewykorzystania środków KFS
pozostających w dyspozycji urzędu.
Pula środków finansowych na 2024 rok w ramach limitu podstawowego
Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 761.000,00 zł.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w urzędzie Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z wymaganymi załącznikami.
Wniosek bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia!
Planowane przez Państwa kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS musi się rozpocząć w bieżącym roku (nie wcześniej jednak niż od 2 kwietnia br.) i w tym roku musi zostać sfinansowane z tych środków!
Informacje:
O dofinansowanie kształcenia ustawicznego może wystąpić każdy pracodawca, posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie oświęcimskim, który wpisuje się w jeden z priorytetów ustalonych w 2024 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:
UWAGA!
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 1 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym w ramach tego priorytetu będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia wiarygodnego dokumentu np. kopii dokumentu zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu nowego systemu oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
Należy pamiętać, że przez "nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie całego rynku.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 2 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego występującego na terenie powiatu oświęcimskiego (zgodnie z barometrem zawodów dla powiatu oświęcimskiego 2024, według którego tut. Urząd będzie prowadził weryfikację wniosków pod kątem spełnienia tego priorytetu). Oznacza to, że kluczowym jest w jakim zawodzie planowane jest kształcenie, a nie w jakim zawodzie osoba kierowana na kształcenie obecnie pracuje.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy w Oświęcimiu, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, zobowiązany jest do wykazania, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy. W takiej sytuacji analizie będzie podlegał barometr zawodów powiatu, na terenie którego pracodawca/pracownicy wykonują pracę.
Zapis przyjęty w ramach priorytetu nr 3 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, iż w/w osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Dostępność do priorytetu nie jest uwarunkowana powodem przerwy w pracy, tj. nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma znaczenia długość przerwy w pracy jak również to, czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy, czy zatrudnienie u nowego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie dot. potencjalnego uczestnika kształcenia, że spełnia warunki dostępu do tego priorytetu bez podawania szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe, np. powody pozostawania bez pracy.
Priorytet adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami tych rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
UWAGA: Warunki – powrotu na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej – nie muszą być spełniane łącznie.
Pracodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie dot. potencjalnego uczestnika kształcenia, że spełnia warunki dostępu do tego priorytetu.
Składając wniosek w ramach priorytetu nr 4, dotyczącego wsparcia kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych, pracodawcy zobowiązani są do wykazania w uzasadnieniu, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego kursu, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną do objęcia kształceniem.
Wsparcie w ramach priorytetu nr 5 mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.
O przynależności do branży motoryzacyjnej decydowało będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych
PKD 29.10.C Produkcja autobusów
PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów
PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep
PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych
PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłaczeniem motocykli
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych kursów technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Kształcenie to mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów nisko i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych kursów technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujacych i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
W ramach priorytetu nr 6 ze środków KFS urząd pracy będzie mógł dofinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która została wskazana do realizacji kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w urzędzie pracy.
W ramach priorytetu nr 7 pracodawcy mogą aplikować o kształcenie zarówno cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiada na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
Z kształcenia w ramach powyższego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że kształcenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
W ramach priorytetu nr 8 może być finansowne kształcenie przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menedżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
W szczególności wspierane powinny być szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controllingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia.
Przykładowymi tematami szkoleniowymi (modułami) programów kształcenia z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach mogą być:
1. Zarządzanie finansami:
Analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych.
Planowanie budżetu i kontrola kosztów.
Skuteczne zarządzanie płynnością finansową.
2. Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
Wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych.
Ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji.
Planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe.
3. Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
Skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach.
Zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu.
4. Doskonalenie umiejętności przywódczych:
Rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji.
Motywowanie zespołu w trudnych czasach.
5. Technologie wspierające zarządzanie finansami:
Wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych fiansowych
Automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
Pracodawca w celu spełnienia wymagań niniejszego priorytetu zobowiązany jest do wykazania powiązania zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym kształceniem. Składając wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego kształćenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę planowaną do objęcia kształceniem.
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 117), a także z obowiązującymi „Zasadami przyznawania środków na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu”.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniam ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
Załączniki:
Zasady przyznawania środków z KFS.pdf
Wniosek o przyznanie środków z KFS.docx
Wniosek o przyznanie środków z KFS.pdf
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf
Redakcja strony: Ogloszenia 2024Rejestr zmian
Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl